GİRESUN ŞEBİNKARAHİSAR BAYRAMKÖY KÖYÜ

YARDIMLAŞMA VE GÜZELLEŞTİRME DERNEĞİ

Duyurular

DEĞERLİ KÖYLÜLERİMİZ SAYFAMIZDA SPONSOR ALANLARI BOŞTUR KÖYÜMÜZDEKİ ESNAFLARIMIZDAN SİTEMİZE SPONSOR OLMALARINI RİCA EDİYORUM.  

https://www.bayramkoyu.com/iletisim


VİDEOLAR BÖLÜMÜNE YENİ VİDEOLAR EKLENİP GÜNCELLENMİŞTİR


CANLI TV BAĞLANTI SORUNU GİDERİLMMİŞTİR İYİ SEYİRLER


SAYFAMIZDA EKSİK OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ BUDA OLSA İYİ OLURDU DEDİĞİNİZ EKLEMEMİ İSTEDİĞNİZ BİLGİLER VARSA İLETİŞİM BÖLÜMÜNDEN BİZE ULAŞIN YA DA ZİYARETÇİ DEFTERİNDEN FİKİR İSTEK VE TALEPLERİNİZİ YAZABİLİRSİNİZ


Giresun Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 0   0
EURO 0   0
       
Özlü Sözler
Dürüstlük pahalı bir mülktür, ucuz insanlarda bulunmaz. Hz. Ömer
Sponsorlarımız
Gezilecek Yerlerimiz


 

Şebinkarahisar Kalesi 

Kılıçkaya Barajı 

Öksürük Kayası

Çatal Göl

Taşhanlar

Tamzara Yaylası

Meryem Ana Manastırı

Atatürk Evi ve Müzesi

Fatih Camii

Çağlayan Şelalesi

Asarcık Kilisesi

Behramşah Camii

 

 

Şebinkarahisar Gezilecek Yerler ve Bilmeniz Gereken Her Şey

Şebinkarahisar ilçesi köklü bir tarihe sahip olmasından dolayı tarihi yapıları açısından oldukça zengindir. Giresun il merkezine 118 km uzaklıkta yer almaktadır.

Kelkit Vadisi’nin cennet köşesi Şebinkarahisar, el değmemiş doğası ve yaylalarıyla büyük bir turizm potansiyelini barındırıyor. Ayrıca bu bereketli topraklar Dünyaca ünlü iki ismi de yetiştirmiş: Ocaktaşı (Gölve) köyünden yazar Aziz Nesin ve Yaycı köylü Dacat Güler’in oğlu fotoğraf sanatçısı Ara Güler.

Şebinkarahisar’da Gezilecek Yerler: Şebinkarahisar Kalesi

Şebinkarahisar ilçesinin güneyinde bir tepe üzerinde yer almaktadır. İhtişamlı bir görünüme sahip Şebinkarahisar Kalesi’nin geçmişi MÖ. 1. Yüzyılda Roma Dönemine kadar uzanmaktadır. Kale çeşitli zamanlarda farklı hükümdarlıklar tarafından onarılarak kullanılmıştır. Bundan dolayı Şebinkarahisar Kalesinde birçok medeniyete ait yapı bulmak mümkün. Kale, kare planlı, etrafı surlar ile çevrili ve kuleler ile desteklenmiştir. Kale içinde eski ev kalıntıları, su sarnıçları ve bazı yapıların kalıntıları bulunmaktadır. İhtişamlı ve büyüleyici görüntüsü zengin tarihi ile Şebinkarahisar Kalesi görülmesi gereken tarihi yapılardandır.

Şebinkarahisar’da Gezilecek Yerler: Taşhanlar

Şebinkarahisar ilçe merkezinde kalenin kuzey eteğinde yer almaktadır. 17. Yüzyılda Taban Ahmet Ağa tarafından yapılan Taşhanlar; iki katlı, kemerli, tipik Osmanlı mimarisine sahiptir. Günümüze Taşhanlar’ın güney kısmı ulaşmıştır. Güney kısmından yapının ihtişamını ve zarafetini görmek mümkün.

Şebinkarahisar’da Gezilecek Yerler: Atatürk Evi ve Müzesi

Şebinkarahisar ilçe merkezinde yer almaktadır. 1924 yılında Mustafa Kemal Atatürk Şebinkarahisar ilçesine geldiğinde kaldığı ev düzenlenerek müzeye dönüştürülmüştür. Bina 20. Yüzyılın başlarında ahşap ve iki katlı olarak inşa edilmiştir. Atatürk Müzesinde yöresel etnografik eserler ve Mustafa Kemal Atatürk’ün burada kaldığı zamanda kullandığı bazı eşyalar sergilenmektedir. Ayrıca müzede resimler ile Atatürk Köşesi ve Atatürk Kütüphanesi bulunmaktadır.

Şebinkarahisar’da Gezilecek Yerler: Meryem Ana Manastırı

Şebinkarahisar ilçe meresine 13 km uzaklıkta Kayadibi Köyünde yer almaktadır. Meryem Ana Manastırı kayaya oyulmuş, 4 katlı ve 32 odadan oluşan ihtişamlı bir yapıdır. Manastırın kitabesi günümüze ulaşmadığı için tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. Trabzon Pontus Rum İmparatorluğu zamanında yapıldığı tahmin edilmektedir. Üç bölümden oluşan yapı ihtişamlı yapısı ve duvarlarındaki freskler ile dikkat çekmektedir. Günümüze oldukça iyi durumda ulaşmış olan Meryem Ana Manastırı büyüleyici yapısı ile görülmesi gereken tarihi yapılardandır.

Şebinkarahisar’da Gezilecek Yerler: Licese Kilisesi

Şebinkarahisar ilçe merkezine 11 km uzaklıkta Şalıca Köyünün Licese Mahallesinde yer almaktadır. Aziz Georgios’a ithafen yapılan Rum Kilisesidir. Licese Kilisesi 1874 yılında inşa edilmiştir. Licese Kilisesi mübadele sonucunda özel mülkiyete geçmiştir. Licese Kilisesi tahrip olmuş olsa da günümüze ulaşmayı başaran tarihi yapılardandır.

 

 

 

 

 

Giresun Şebinkarahisar Bayramköy Köyü

© Copyright 2020  V4.1 Tüm Hakları Saklıdır. | Dernek Sitesi | Köy Sitesi


Top